,,Taki jest Wiedeń, to miasto chwyta człowieka za ramię i obraca go do tyłu, żeby ciągle musiał patrzeć wstecz”.
                                                                                                                          Julia Zeh,Orły i anioły.

Po ubiegłorocznej, udanej wycieczce szkolnych podróżników do Rzymu i Wenecji w tym roku przyszedł czas na odwiedzenie stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a mianowicie Wiednia. To jedno z największych miast, które od XV wieku objęte rządami Habsburgów stało się centrum naukowym i kulturalnym Europy. Posiada liczne muzea, teatry i galerie sztuki oraz 27 zamków i 150 pałaców. To także miejsce związane z kompozytorami określanymi, jako klasycy wiedeńscy: Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven. Ich muzyka rozbrzmiewa w różnych zakątkach miasta, o czym się mogli przekonać turyści z Szóstki. Zwiedzanie z przewodnikiem, którym była przesympatyczna pani Wanda Tićek uczniowie zaczęli od obejrzenia wspaniałego barokowego pałacu Schönbrunn, jednego z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie, letniej rezydencji rodziny cesarskiej. Następnie braniewianie oglądali i zwiedzali m.in. gotycką katedrę Świętego Szczepana, Hofburg – przepiękny pałac wybudowany w XIII z kompleksem ogrodowym, Belweder, w którym mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych, Ratusz wiedeński na placu, który za czasów cesarstwa był miejscem musztry i parad armii. Uczniowie przeszli z panią Wandą prawie całą Ringstrasse – to zaprojektowana ulica wiedeńska, przy której znajdują się reprezentacyjne budynki publiczne, prywatne pałace, place, parki, pomniki i eleganckie kawiarnie. Duże wrażenie zrobiła na młodych podróżnikach wystawa w Winterpalasis księcia Eugeniusza Sabaudzkiego pt.:,, Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu” prezentowana tylko od 7 lipca do 1 listopada.
Na zakończenie pobytu w stolicy Austrii uczestnicy wycieczki bawili się w Praterze. Prater to nazwa parku miejskiego, którego część zajmuje wesołe miasteczko z karuzelami i 250 innymi atrakcjami, w tym słynnym wiedeńskim diabelskim młynem.
Wyjazd dostarczył wszystkim wiele pozytywnych wrażeń, nowych wiadomości i jeszcze większej motywacji do wyjazdów. A za rok….

Wieden2017 (1)
Wieden2017 (2)