„ ( … ) Weszła służąca z pięknym dzbanem i polewała mu (Odysowi) ręce nad srebrną miednicą, potem zastawiła stół wygładzony; na nim czcigodna klucznica położyła chleb i różne dania, rada ze swoich zapasów. Pił i jadł niezłomny boski Odys. ( … ) ”

Homer „Odyseja” (fragment Pieśni siódmej)

W I semestrze roku szkolnego 2017/2018 uczniowie klasy Va, Vb i Vc realizowali projekt pn. „Uczta u Dzeusa”. Najpierw czytali polecone (przez nauczycielki języka polskiego, panie: Mirosławę Klukowską i Martę Serocką) oraz wybrane przez siebie mity greckie przetłumaczone i też po części stworzone przez Wandę Markowską, Jana Parandowskiego i Roberta Gravesa. Te czasami różne wersje tych samych mitów często ich zaskakiwały, a jednocześnie wzbogacały ich wiedzę o wierzeniach, zwyczajach i codziennym życiu starożytnych Greków. Oglądali też filmy dokumentalne i prezentacje, ukazujące pamiątki greckiej cywilizacji, szukali informacji w słownikach, encyklopediach i Internecie, gromadzili mitologiczne związki frazeologiczne. Potem swoją wiedzę i talenty mogli sprawdzić biorąc udział w konkursie krasomówczym i plastycznym oraz teście ze znajomości mitologii. Niektórzy dzielili się swoimi wspomnieniami z wakacji w Grecji.  Stały się one inspiracją do stworzenia prezentacji multimedialnych o codziennym życiu Greków (domy i ich wyposażenie, uprawy, hodowle, pożywienie, ubrania, fryzury, rozrywki…).

A wszystko to z myślą o uczcie, która miała być punktem kulminacyjnym projektu!

Większość tych działań wymagała harmonijnej współpracy, którą ułatwił zawarty na początku kontrakt.  Uczniowie w każdej z klas piątych podzielili się na kilkuosobowe grupy i zdecydowali, kto będzie liderem w każdej z nich, wybrali „swoich” bogów, przydzielili sobie role  w wybranych scenkach dramatycznych, omówili ruch sceniczny, grę … Trwały między nimi rzeczowe dyskusje nad tym, kto i co ma zrobić (jakie: stroje, atrybuty, dekoracje, rekwizyty, obrusy, naczynia, potrawy? … ).

Uczniowie musieli wykazać się dużą samodzielnością, odpowiedzialnością i umiejętnością współpracy w grupie. Wiele prób i prac zostało wykonanych przez dzieci w domach. W tych działaniach  wspierali ich najbliżsi: rodzice, opiekunowie, dziadkowie, rodzeństwo, którzy licznie przybyli na początku stycznia 2018 r. na  Ucztę u Dzeusa w klasach: Va, Vb i Vc. Tej greckiej biesiadzie „pod olimpijskim niebem” przy suto zastawionych stołach towarzyszyły pokazy mody, prezentacje, scenki dramatyczne, konkursy mitologiczne, muzyka i tańce.

Po tym projekcie pozostały wspaniałe wspomnienia i te galerie zdjęć!

Uczta_Va (1)
Uczta_Va (2)