Projekt edukacyjny, „I ja mogę zostać misjonarzem”, trwał od października 2016 roku do marca 2017 roku. Brały w nim udział dzieci z klasy IV b i VI c  (45 osób).

Głównym celem projektu było zapoznanie uczniów z tematyką misyjną Kościoła katolickiego; ponadto – pogłębienie wiedzy o działalności misjonarzy w wybranych krajach, kształtowanie postawy współodpowiedzialności za dzieło misyjne, wzbudzanie chęci pomocy swoim rówieśnikom.

Inauguracją projektu stała się Niedziela Misyjna (30 października 2016 r.), podczas której uczniowie, przebrani w stroje charakterystyczne dla krajów misyjnych, czytali słowo Boże, modlitwę powszechną, nieśli dary ofiarne.

Następnie, na lekcjach religii, dzieci miały okazję poznać środowisko geograficzne, przyrodnicze, kulturowe państw afrykańskich i azjatyckich. Pomocne tu były filmy edukacyjne, prezentacje multimedialne (przygotowane przez chętnych uczniów) oraz liczne plakaty, albumy i broszurki, opracowywane w określonych grupach.

Niezapomniane wrażenie wywarła na uczniach wizyta w Klasztorze Sióstr św. Katarzyny, wywiad z misjonarkami, pokaz pamiątek misyjnych.

W ramach projektu, spora grupa uczniów, wzięła udział w konkursie plastyczno-literackim „ Prześladowani chrześcijanie – mogę im pomóc.” Konkurs został ogłoszony przez Seminarium Księży Werbistów w Pieniężnie, zaś wyniki poznamy w maju.

Pogłębienie wiedzy o problemach na placówkach misyjnych, okazało się bardzo pomocne przy wspólnym tworzeniu scenariusza przedstawienia „ Dzielmy się wiarą jak chlebem” oraz choreografii tańca. Pomysłowość i zaangażowanie uczniów znalazły również odzwierciedlenie w kostiumach i dekoracjach do montażu słowno-muzycznego.

Uroczyste zakończenie projektu nastąpiło 12 marca 2017 r. na sali gimnastycznej Szkoły Budowlanej. Zgromadzeni goście obejrzeli: tańce do utworów Siewców Lednicy, przedstawienie misyjne, wysłuchali tematycznych pieśni.

Dzięki aktywnej pracy nad projektem, dzieci poznały różne możliwości pomocy swoim rówieśnikom, zaangażowały się w zadania, czyniące z nich małych misjonarzy w swoim środowisku.

projekt religia (1)
projekt religia (2)