„Braniewo, moje miejsce na Ziemi” – tu mieszkam, uczę się, bawię, odpoczywam, aktywnie spędzam czas, uprawiając sporty. Tu jest moja rodzina, tutaj mam koleżanki i kolegów. Łączy nas wspólna historia. Jesteśmy dumni z naszego miasta. Z nadzieją patrzymy w przyszłość.

„Braniewo, moje miejsce na Ziemi” to projekt, realizowany od kwietnia do czerwca 2017 r. przez uczniów klas III a i  II c  pod kierunkiem nauczycielek – Ireny Fedirko i Doroty Pękali.

W pierwszej kolejności zaznajomiliśmy się z historią naszego miasta. Poznaliśmy „Legendę o Braniewie” napisaną przez panią Helenę Tyszkiewicz, braniewską bibliotekarkę, działaczkę kulturalną i oświatową. Przygotowaliśmy inscenizację legendy. Poznaliśmy herb Braniewa i jego symbolikę. Nauczyliśmy się hymnu Warmii. Opracowaliśmy foldery reklamujące Braniewo. Pisaliśmy listy i zaproszenia zachęcające do odwiedzenia naszego miasta, układaliśmy ogłoszenia o Nocy Świętojańskiej, widowisku plenerowym w amfiteatrze miejskim. Wykonaliśmy widokówki  przedstawiające piękno naszego miasta i malowaliśmy na dużym formacie szarego papieru obrazy przedstawiające zabytki i atrakcyjne miejsca naszego miasta.

Odwiedziliśmy punkt Informacji Turystycznej. „Braniewo, miasto, w którym mieszkam” – pod takim hasłem przebiegały zajęcia z paniami z Informacji Turystycznej: Anettą Wileńską i Marią Potrac na temat dziejów Braniewa. Obejrzeliśmy multimedialną prezentację i krótki film o naszej Bazylice. Sprawdzianem wiedzy było rozwiązanie krzyżówki.

Zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Braniewskiej. O jego powstaniu i wystawie pamiątek opowiedział nam pasjonat Braniewa, pan Zbigniew Kędziora.

Chętnie realizowaliśmy zadania projektowe w szkole i w domu, korzystając z pomocy rodziców.

Wykonaliśmy makiety wybranego obiektu architektury Braniewa. Wśród prac podziwiać było można: stadion, Spichlerz Mariacki, Urząd Powiatowy, przystań żeglarską, okolice mostka nad Pasłęką, amfiteatr miejski, Bazylikę Mniejszą pod wezwaniem św. Katarzyny, nieistniejącą już wieżę ciśnień, plac zabaw, mury obronne, skwer z czołgiem i najbardziej charakterystyczną Wieżę Bramną Zamku Biskupiego

„Braniewo słowem malowane” to zadanie polegające na opisaniu ulubionego miejsca w naszym mieście. Nasze wybory były różne. Okazało się, że lubimy amfiteatr, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw, basen, stadion sportowy, ogród zoologiczno – botaniczny, naszą szkołę, BCK, własny dom i ogród wokół niego.

Lubimy nasze miasto, dlatego dbając o jego czystość, podjęliśmy akcję sprzątania Braniewa. Zbieraliśmy śmieci w najbliższym otoczeniu. Wydarzenie zainicjowane przez Urząd Miasta Braniewa zakończyło się piknikiem integracyjnym w parku Miejskiego Ośrodka Sportu.

Przygotowaliśmy układ taneczny „Taniec Słońca” i uczestniczyliśmy w plenerowym wydarzeniu organizowanym w miejskim amfiteatrze dla społeczności Braniewa.

Podczas podsumowania projektu zaprezentowaliśmy zaproszonym gościom: uczniom, rodzicom i nauczycielom inscenizację „Legendy o Braniewie”. Niektóre rezultaty realizowanych przez nas działań zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Pani dyrektor Agnieszka Świerczek wręczyła dyplomy i nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w zadaniach i konkursach. Pozostali uczestnicy dyplomy i upominki otrzymali w klasie.

Dziękujemy rodzicom za pomoc w działaniach projektowych, wsparcie finansowe i nagrody. Pani Annie Kroczyk, specjaliście ds. promocji Wydziału Inwestycji i Promocji Urzędu Miasta Braniewa dziękujemy za upominki i słodkości zaś paniom Anetcie Wileńskiej i Marii Potrac z Informacji Turystycznej w Braniewie dziękujemy za współpracę w projekcie oraz wzbogacenie puli nagród o przewodniki, foldery reklamowe i mapy naszego regionu.

braniewo (1)
braniewo (2)