„Władysław Despet – żołnierz dwóch narodów” to tytuł projektu zrealizowanego przez Stowarzyszenie Edukacyjne Serce otwarte jak książka, które działa przy Szkole Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie.

Zapraszamy do obejrzenia działań uczniów i nauczycieli ze szkół: Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie i Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kłaju w projekcie "Władysław Despet - żołnierz dwóch narodów".

Mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie, Marian Klukowski (wypowiedź z maja 2015 r.; zajrzyj też do zakładki Radio 6 do audycji nr 38):

- Kiedy organizowała się Szkoła Podstawowa nr 6, a więc było to z górą 16 lat temu, na stercie papierów przeznaczonych    do wyrzucenia, znalazłem księgę pamiątkową pełną różnych zapisków, pośród których były wspomnienia pana Władysława Despeta. Im głębiej się zanurzałem w ich treść, tym bardziej byłem zdumiony, ponieważ były niezwykle ciekawe, więc postanowiłem to, w cudzysłowie powiem, przytulić na lepsze czasy i te lepsze czasy nastąpiły dopiero po z górą 15 latach, kiedy mogliśmy wspomnienia pana Władysława Despeta zamienić w projekt.

WSPOMNIENIA WŁADYSŁAWA DESPETA

Jako były żołnierz lotnictwa II wojny światowej, który najwcześniej i najdłużej walczył z wrogiem w najtrudniejszych chwilach historii, [po] tułaczce po świecie w służbie dla Ojczyzny,[dla] Izby Pamięci przy Szkole [Podstawowej]    nr 2 w Braniewie, pragnę podzielić się moimi wspomnieniami.

Na początku września 2015 r. ukazała się wyjątkowo atrakcyjnie wydana broszura, która powstała w wyniku realizacji przez uczniów, nauczycieli i rodziców projektu edukacyjnego o Władysławie Despecie w naszej Szkole i w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kłaju.