Mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie, Marian Klukowski (wypowiedź z maja 2015 r.; zajrzyj też do zakładki Radio 6 do audycji nr 38):

  - Kiedy organizowała się Szkoła Podstawowa nr 6, a więc było to z górą 16 lat temu, na stercie papierów przeznaczonych    do wyrzucenia, znalazłem księgę pamiątkową pełną różnych zapisków, pośród których były wspomnienia pana Władysława Despeta. Im głębiej się zanurzałem w ich treść, tym bardziej byłem zdumiony, ponieważ były niezwykle ciekawe, więc postanowiłem to, w cudzysłowie powiem, przytulić na lepsze czasy i te lepsze czasy nastąpiły dopiero po z górą 15 latach, kiedy mogliśmy wspomnienia pana Władysława Despeta zamienić w projekt.

 

Odnalazłem rodzinę pana Władysława Despeta i skontaktowałem się z Jego bratankiem, z panem Danielem Despetem, w posiadaniu którego, jak się później okazało, były bardzo ciekawe dokumenty wojenne dotyczące pana Władysława Despeta. Skontaktowałem się również ze Szkołą Podstawową w Kłaju. Pani dyrektor Lucyna Dudziak nie odmówiła współpracy, wręcz bardzo entuzjastycznie do tego podeszła.

I tak oto narodził się projekt, który właśnie realizujemy.

 

 
rekopis1
rekopis2
rekopis3
rekopis4
rekopis5