,,Taki jest Wiedeń, to miasto chwyta człowieka za ramię i obraca go do tyłu, żeby ciągle musiał patrzeć wstecz”.
                                                                                                                          Julia Zeh,Orły i anioły.Po ubiegłorocznej, udanej wycieczce szkolnych podróżników do Rzymu i Wenecji w tym roku przyszedł czas na odwiedzenie stolicy Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a mianowicie Wiednia. To jedno z największych miast, które od XV wieku objęte rządami Habsburgów stało się centrum naukowym i kulturalnym Europy. Posiada liczne muzea, teatry i galerie sztuki oraz 27 zamków i 150 pałaców. To także miejsce związane z kompozytorami określanymi, jako klasycy wiedeńscy: Józef Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart i Ludwig van Beethoven. Ich muzyka rozbrzmiewa w różnych zakątkach miasta, o czym się mogli przekonać turyści z Szóstki. Zwiedzanie z przewodnikiem, którym była przesympatyczna pani Wanda Tićek uczniowie zaczęli od obejrzenia wspaniałego barokowego pałacu Schönbrunn, jednego z najpiękniejszych pałaców barokowych w Europie, letniej rezydencji rodziny cesarskiej. Następnie braniewianie oglądali i zwiedzali m.in. gotycką katedrę Świętego Szczepana, Hofburg – przepiękny pałac wybudowany w XIII z kompleksem ogrodowym, Belweder, w którym mieszczą się zbiory austriackiej sztuki od średniowiecza do czasów współczesnych, Ratusz wiedeński na placu, który za czasów cesarstwa był miejscem musztry i parad armii. Uczniowie przeszli z panią Wandą prawie całą Ringstrasse – to zaprojektowana ulica wiedeńska, przy której znajdują się reprezentacyjne budynki publiczne, prywatne pałace, place, parki, pomniki i eleganckie kawiarnie. Duże wrażenie zrobiła na młodych podróżnikach wystawa w Winterpalasis księcia Eugeniusza Sabaudzkiego pt.:,, Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu” prezentowana tylko od 7 lipca do 1 listopada.
Na zakończenie pobytu w stolicy Austrii uczestnicy wycieczki bawili się w Praterze. Prater to nazwa parku miejskiego, którego część zajmuje wesołe miasteczko z karuzelami i 250 innymi atrakcjami, w tym słynnym wiedeńskim diabelskim młynem.
Wyjazd dostarczył wszystkim wiele pozytywnych wrażeń, nowych wiadomości i jeszcze większej motywacji do wyjazdów. A za rok….

 

 

Wieden2017 (1)
Wieden2017 (2)
Wieden2017 (3)
Wieden2017 (4)
Wieden2017 (5)
Wieden2017 (6)
Wieden2017 (7)
Wieden2017 (8)
Wieden2017 (9)
Wieden2017 (10)
Wieden2017 (11)
Wieden2017 (12)
Wieden2017 (13)
Wieden2017 (14)
Wieden2017 (15)
Wieden2017 (16)
Wieden2017 (17)
Wieden2017 (18)
Wieden2017 (19)
Wieden2017 (20)
Wieden2017 (21)
Previous Next Play Pause