Mit 2019 15Ostatnie dni przed feriami upłynęły uczniom klas piątych na podsumowaniu i utrwaleniu ich wiedzy na temat mitów starożytnych Greków i Rzymian. W czwartek, 17 stycznia br., uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Ścieżkami bogów” w Braniewskim Centrum Kultury, a następnego dnia wzięli udział w „Starciu tytanów, czyli wielkim konkursie wiedzy mitologicznej”. Poszczególne klasy wybrały spośród siebie 4 osobowe drużyny oraz przedstawiciela do jury.

 

Zespoły zmagały się z sześcioma konkurencjami. Pierwsza z nich polegała na uważnym przeczytaniu opisów i prawidłowym odgadnięciu boga, o którym była mowa w tekście. Uczniowie mogli korzystać z wszelkich dostępnych źródeł informacji. W drugim zadaniu grupy łączyły w pary bogów oraz bóstwa ze zjawiskami przyrody, a w trzecim musiały ułożyć puzzle. Na prawidłowo utworzonej ilustracji pojawiło się  dziewięciu bogów, a zadaniem drużyny było wybranie trzech i sformułowanie co najmniej jednego przykładu, iż bogowie mieli antropomorficzny charakter. Czwarte ćwiczenie zbierało wiedzę na temat herosów i legendarnych bohaterów mitów. Uczestnicy zmagań konkursowych musieli uporządkować rozsypane elementy i przyporządkować je konkretnym mitom („Mit o Heraklesie”, „Wędrówki Odyseusza”, „Mit o królu Syzyfie”, „Dzieje Tezeusza”).  Zaś ostanie zadanie polegało na wyjaśnieniu zagadnień dotyczących ludzkiego bytu. Uczniowie odpowiadali na następujące pytania: Skąd wzięły się choroby i nieszczęścia?, Jak powstali ludzie? i Co czeka dobrych i złych ludzi po śmierci?  Wyzwaniem okazały się kalambury – wybrani z publiczności uczniowie przedstawiali za pomocą gestów, związki frazeologiczne mające swoje korzenie w greckiej i rzymskiej mitologii.

Wszyscy bawili się wyśmienicie, a jurorzy bacznie obserwowali i przydzielali punkty. Klasa Va otrzymała dodatkowe punkty za przebranie.  Po  zliczeniu okazało się, iż  I miejsce zajęła ekipa z klasy Vd, II- Va,  III- Vb, a IV - Vc.

Turniej opracowały i przeprowadziły polonistki: Iwona Kurdziuk, Renata Pisarska-Giecewicz i Krystyna Szakiewicz.

Uczestnicy turnieju otrzymali słodkości, a każda klasa – dyplom i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

 

Mit_2019 (14)
Mit_2019 (7)
Mit_2019 (6)
Mit_2019 (4)
Mit_2019 (5)
Mit_2019 (2)
Mit_2019 (3)
Mit_2019 (1)
Mit_2019 (15)
Mit_2019 (8)
Mit_2019 (9)
Mit_2019 (10)
Mit_2019 (11)
Mit_2019 (12)
Mit_2019 (13)