e06eaa7260bc0a600bd76be0004406ae

            2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to wypada co roku w rocznicę urodzin sławnego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena i zostało ustanowione, aby promować piękną literaturę oraz grafikę dla młodego czytelnika.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtego czasu co roku inne państwo jest gospodarzem oficjalnych obchodów tego święta. Polska była organizatorem w 1980 roku, w tym roku rolę tę pełni Litwa. 

Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świata oraz znanego ilustratora, aby zaprojektował 

plakat. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest Kęstutis Kasparavicius.

„Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce. (...) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy ni ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza”. -  Czytamy w liście napisanym przez litewskiego pisarza i ilustratora. 

            W SP6 z okazji Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci nagraliśmy audycję pt. „Książki pomagają nam zwolnić!” o tym święcie i zaprezentowaliśmy list litewskiego twórcy. Uczestniczyliśmy także w zajęciach bibliotecznych pt. „W świecie baśni Andersena”, podczas których uczyliśmy się korzystać z różnych źródeł informacji.

Do zobaczenia w bibliotece J

MDKdD (1)
MDKdD (2)
MDKdD (3)
IMG_2242
IMG_2246