We wrześniu 2011 roku pani Anna Pawłowska otrzymała grant Mobilności Szkolnej Kadry Edukacyjnej na szkolenie "ICT for Collaborative, Project-Based, Teaching and Learning" („Wykorzystanie technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu projektowym”) organizowane przez Smart Solutions Ltd na Malcie.

Tematyką kursu było wykorzystanie narzędzi TIK podczas pracy w szkole:

  • budowanie mapy myśli ( Concept Mapping)
  • tworzenie nagrań audio w programie Audacity, tworzenie podcastów
  • prezentowanie zdjęć w Photo Story jako animacji/filmów
  • tworzenie komiksów w programie MonkeyJam (z wykorzystaniem zrobionych przez nas w tym celu zdjęć)
  • tworzenie animacji poklatkowych ( Stop Motion Animation)
  • obróbka stworzonych przez nas filmów ( Digital Video ).
  • tworzenie blogu
  • komunikacja z wykorzystaniem przestrzeni Wiki
  • tworzenie interaktywnych prezentacji w Prezi,eWszystkie zajęcia były poprzedzone krótkim wprowadzeniem – omówieniem danego programu, zarysu tego, nad czym trzeba będzie pracować. Następnie każdy uczestnik wykonywał poszczególne zadania na własnym komputerze. Niektóre zadania ( np. film czy komiks ) wykonywane były w międzynarodowych grupach roboczy

Warto podkreślić, że programy z którymi zapoznano uczestników szkolenia są bezpłatne. Każda szkoła może z nich skorzystać, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Program kursu obejmował również dwie popołudniowe wycieczki krajoznawcze. Pierwsza śladami prehistorycznych i średniowiecznych miejsc obejmowała Mnajdrę i Hagar Qim oraz Mdinę, a także zwiedzanie Blue Grotto, a druga - do stolicy Malty, La Valletty. Zdjęcia i filmy wykonane w czasie tych wycieczek zostały wykorzystane w końcowych projektach.

Kurs był finansowany przez Komisję Europejską w ramach programu Comenius „Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej”.