Braniewo, moje miejsce na Ziemi, tu mieszkam, uczę się, bawię, odpoczywam, aktywnie spędzam czas, uprawiając sporty. Tu jest moja rodzina, tutaj mam koleżanki i kolegów. Łączy nas wspólna historia. Jesteśmy dumni z naszego miasta. Z nadzieją patrzymy w przyszłość.

 

„Braniewo, moje miejsce na Ziemi” to projekt, realizowany od kwietnia do czerwca 2017 r. przez uczniów klas III a i  II c  pod kierunkiem nauczycielek – Ireny Fedirko i Doroty Pękali.

W pierwszej kolejności zaznajomiliśmy się z historią naszego miasta. Poznaliśmy „Legendę o Braniewie” napisaną przez panią Helenę Tyszkiewicz, braniewską bibliotekarkę, działaczkę kulturalną i oświatową. Przygotowaliśmy inscenizację legendy. Poznaliśmy herb Braniewa i jego symbolikę. Nauczyliśmy się hymnu Warmii. Opracowaliśmy foldery reklamujące Braniewo. Pisaliśmy listy i zaproszenia zachęcające do odwiedzenia naszego miasta, układaliśmy ogłoszenia o Nocy Świętojańskiej, widowisku plenerowym w amfiteatrze miejskim. Wykonaliśmy widokówki  przedstawiające piękno naszego miasta i malowaliśmy na dużym formacie szarego papieru obrazy przedstawiające zabytki i atrakcyjne miejsca naszego miasta.

Odwiedziliśmy punkt Informacji Turystycznej. „Braniewo, miasto, w którym mieszkam” – pod takim hasłem przebiegały zajęcia z paniami z Informacji Turystycznej: Anettą Wileńską i Marią Potrac na temat dziejów Braniewa. Obejrzeliśmy multimedialną prezentację i krótki film o naszej Bazylice Mniejszej. Sprawdzianem wiedzy było rozwiązanie krzyżówki.

 Zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Braniewskiej. O jego powstaniu i wystawie pamiątek opowiedział nam pasjonat Braniewa, pan Zbigniew Kędziora.

 Chętnie realizowaliśmy zadania projektowe w szkole i w domu, korzystając z pomocy rodziców.

Wykonaliśmy makiety wybranego obiektu architektury Braniewa. Wśród prac podziwiać było można: stadion, Spichlerz Mariacki, Urząd Powiatowy, przystań żeglarską, okolice mostka nad Pasłęką, amfiteatr miejski, Bazylikę Mniejszą pod wezwaniem św. Katarzyny, nieistniejącą już wieżę ciśnień, plac zabaw, mury obronne, skwer z czołgiem i najbardziej charakterystyczną Wieżę Bramną Zamku Biskupiego

 „Braniewo słowem malowane” to zadanie polegające na opisaniu ulubionego miejsca w naszym mieście. Nasze wybory były różne. Okazało się, że lubimy amfiteatr, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw, basen, stadion sportowy, ogród zoologiczno – botaniczny, naszą szkołę, BCK, własny dom i ogród wokół niego.

Lubimy nasze miasto, dlatego dbając o jego czystość, podjęliśmy akcję sprzątania Braniewa. Zbieraliśmy śmieci w najbliższym otoczeniu. Wydarzenie zainicjowane przez Urząd Miasta Braniewa zakończyło się piknikiem integracyjnym w parku Miejskiego Ośrodka Sportu.

Przygotowaliśmy układ taneczny „Taniec Słońca” i uczestniczyliśmy w plenerowym wydarzeniu organizowanym w miejskim amfiteatrze dla społeczności Braniewa.

     Podczas podsumowania projektu zaprezentowaliśmy zaproszonym gościom: uczniom, rodzicom i nauczycielom inscenizację „Legendy o Braniewie”. Niektóre rezultaty realizowanych przez nas działań zasłużyły na szczególne wyróżnienie. Pani dyrektor Agnieszka Świerczek wręczyła dyplomy i nagrody za wyjątkowe osiągnięcia w zadaniach i konkursach. Pozostali uczestnicy dyplomy i upominki otrzymali w klasie.

            Dziękujemy rodzicom za pomoc w działaniach projektowych, wsparcie finansowe i nagrody. Pani Annie Kroczyk, specjaliście ds. promocji Wydziału Inwestycji i Promocji Urzędu Miasta Braniewa dziękujemy za upominki i słodkości zaś paniom Anetcie Wileńskiej i Marii Potrac z Informacji Turystycznej w Braniewie dziękujemy za współpracę w projekcie oraz wzbogacenie puli nagród o przewodniki, foldery reklamowe i mapy naszego regionu.

Opiekunowie projektu:

Irena Fedirko

Dorota Pękala

 

 

braniewo (1)
braniewo (2)
braniewo (3)
braniewo (4)
braniewo (5)
braniewo (6)
braniewo (7)
braniewo (8)
braniewo (9)
braniewo (10)
braniewo (11)
braniewo (12)
braniewo (13)
braniewo (14)
braniewo (15)
braniewo (16)
braniewo (17)
braniewo (18)
braniewo (19)
braniewo (20)
braniewo (21)
braniewo (22)
braniewo (23)
braniewo (24)
braniewo (25)
braniewo (26)
braniewo (27)
braniewo (28)
braniewo (29)
braniewo (30)
braniewo (31)
braniewo (32)
braniewo (33)
braniewo (34)
braniewo (35)
braniewo (36)
braniewo (37)
braniewo (38)
braniewo (39)
braniewo (40)
Previous Next Play Pause