„A może pójdziemy nad morze?” to edukacyjny projekt międzyprzedmiotowy realizowany przez uczniów klas VIIa i Va. Zadania projektowe łączyły ze sobą treści przyrodnicze, biologiczne, matematyczne i polonistyczne. W podsumowaniu projektu brali udział uczniowie klas czwartych, piątych, zaproszeni rodzice i nauczyciele. Zebranym przedstawiono walory przyrodnicze Morza Bałtyckiego i krajobrazu nadmorskiego.

Wstępem do zapoznania z tematem projektu była wycieczka do Gdyni, podczas której uczniowie nakręcili krótki film reklamujący polskie morze. W Akwarium Gdyńskim spotkaliśmy niezwykłe gatunki ryb, płazów, gadów pochodzących z różnych rejonów świata. Ponadto odbyła się prelekcja pt. „Nasz Bałtyk”. Tematyka prelekcji związana była z historią Bałtyku, jego zasobami naturalnymi, bioróżnorodnością, zanieczyszczeniem Bałtyku i sposobami ochrony jego wód.

Jednym z zadań projektowych było wykonanie posterów tematycznych: „Państwa nad Bałtykiem”, ”Miasta portowe”, „Latarnie morskie polskiego wybrzeża”, prac plastycznych „Linia horyzontu”. Dodatkowo wykonano makiety latarni morskich własnego pomysłu.

Inscenizacja pt. „Wyprawa nad morze” wprowadziła uczniów w świat roślin i zwierząt, które możemy spotkać w Morzu Bałtyckim. Prezentacja multimedialna „Fauna i flora Bałtyku” poszerzyła naszą wiedzę o wybranych gatunkach. Powstały piękne formy z masy solnej przedstawiające organizmy morskie. Oznaczono gatunki mięczaków bałtyckich na podstawie budowy muszli. Uczniowie biorący udział w projekcie uświadomili swoim koleżankom i kolegom jak ważne jest podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Przygotowana przez uczniów prezentacja multimedialna „Mikroplastik zanieczyszcza Bałtyk” wskazywała na źródła zanieczyszczeń Morza Bałtyckiego. Przybliżono także tematykę nadbałtyckich form ochrony przyrody. Ukazano walory przyrodnicze Słowińskiego Parku Narodowego - nadbałtyckiej pustyni, Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”, rezerwatu ornitologicznego w Kątach Rybackich.

Uczestnicy projektu rozwijali także swoje pasje i umiejętności literackie. Uczniowie napisali sprawozdanie z pobytu w Gdyni. Doskonalili formę listu, który był przesłaniem dla przyszłych pokoleń. List, który umieszczono w butelce, dotyczył ochrony środowiska Morza Bałtyckiego. Dzieci rozwijały wyobraźnię pisząc opowiadanie fantastyczne ze spotkania z Juratą, królową Bałtyku. Dzięki inscenizacjom: „Wyprawa nad morze”, ”Jurata - królowa Bałtyku” dzieci mogły doskonalić swój warsztat teatralny.

Uczniowie przeczytali nowelę Henryka Sienkiewicza pt.„Latarnik” i fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Podczas lektury zwrócili uwagę na przeżycia bohaterów, a szczególnie na ich tęsknotę za ojczyzną. Treści te połączył motyw latarni morskiej.

W projekcie ważną rolę odegrało ukazanie praktycznego zastosowania matematyki. Piasek znad morza wykorzystano do mierzenia objętości brył. Zaprojektowano modę plażową: stroje kąpielowe, stylowe dodatki. Uczniowie wycenili swoje zestawy plażowe. Przedstawiono kosztorys wycieczki. Powstały wyjątkowe kompozycje dekoracyjne z wykorzystaniem skarbów nadmorskich: piasku, muszelek, bursztynu i kamyków.

Ważnym elementem projektu stała się także oprawa muzyczna ściśle związana z tematyką morską.

Podsumowanie projektu odbyło się 23 lutego 2018 roku. Prezentacja działań projektowych pokazała jak ciekawie, pomysłowo i różnorodnie realizowany był projekt „A może pójdziemy nad morze?”. Stało się tak dzięki zaangażowaniu uczniów klas VIIa i Va. Opiekunami projektu były panie: Elżbieta Szymorek, Agnieszka Brewczak, Iwona Kurdziuk.

 

 

działania projektowe_Va (1)
działania projektowe_Va (2)
działania projektowe_Va (3)
działania projektowe_Va (4)
działania projektowe_Va (5)
działania projektowe_Va (6)
działania projektowe_Va (7)
działania projektowe_Va (8)
działania projektowe_Va (9)
działania projektowe_Va (10)
działania projektowe_Va (11)
działania projektowe_Va (12)
działania projektowe_Va (13)
działania projektowe_Va (14)
działania projektowe_Va (15)
działania projektowe_Va (16)
działania projektowe_Va (17)
działania projektowe_Va (18)
działania projektowe_Va (19)
działania projektowe_Va (20)
działania projektowe_Va (21)
działania projektowe_Va (22)
działania projektowe_Va (23)
Previous Next Play Pause

 

 

A może nad morze (1)
A może nad morze (2)
A może nad morze (3)
A może nad morze (4)
A może nad morze (5)
A może nad morze (6)
A może nad morze (7)
A może nad morze (8)
A może nad morze (9)
A może nad morze (10)
A może nad morze (11)
A może nad morze (12)
A może nad morze (13)
A może nad morze (14)
A może nad morze (15)
A może nad morze (16)
A może nad morze (17)
A może nad morze (18)
A może nad morze (19)
A może nad morze (20)
Previous Next Play Pause