Fragment 38. audycji: Władysław Despet - żołnierz dwóch narodów (patrz: zakładka Radio 6)

Wywiad Kamila Brodzińskiego, ucznia klasy VIc, z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 6 im. Jana Pawła II w Braniewie, Marianem Klukowskim: 

(...) 

3/ Kamil Brodziński:

-  Dzień dobry! Panie dyrektorze, chcielibyśmy się dowiedzieć, kiedy, jak i gdzie trafił pan na ślad Władysława Despeta?

4/ Dyrektor SP6 Marian Klukowski:

 - O, witam Was bardzo serdecznie! Kiedy organizowała się Szkoła Podstawowa nr 6, więc było to z górą 16 lat temu, na stercie papierów przeznaczonych do wyrzucenia, znalazłem księgę pamiątkową pełną różnych zapisków, pośród których były wspomnienia pana Władysława Despeta. Im głębiej się zanurzałem w ich treść, tym bardziej byłem zdumiony, ponieważ były niezwykle ciekawe, więc postanowiłem to, w cudzysłowie powiem, przytulić na lepsze czasy i te lepsze czasy nastąpiły dopiero po z górą 15 latach, kiedy mogliśmy wspomnienia pana Władysława Despeta zamienić w projekt.

5/ Kamil Brodziński:

- Proszę nam powiedzieć, jak zainteresował Pan tym projektem Szkołę Podstawową w Kłaju?

6/ Dyrektor SP6 Marian Klukowski:

- Naturalną rzeczą było szukać współpracowników tam, gdzie urodził się Pan Władysław  Despet, a więc w Kłaju. Odnalazłem rodzinę pana Władysława Despeta i skontaktowałem się z bratankiem, z panem Danielem Despetem, w posiadaniu którego, jak się później okazało, były bardzo ciekawe dokumenty wojenne dotyczące pana Władysława Despeta. Skontaktowałem się również ze Szkołą Podstawową w Kłaju. Pani dyrektor Lucyna Dudziak nie odmówiła współpracy, wręcz bardzo entuzjastycznie do tego podeszła.

I tak oto narodził się projekt, który właśnie realizujemy.

 (...)

 

 
rekopis1
rekopis2
rekopis3
rekopis4
rekopis5