unnamed 2   22 września 2020 roku o godz. 13.30 na Skwerze Sybiraków odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci oraz odsłonięcia Tablicy Pamięci dla uhonorowania zamordowanego przez NKWD gen. dyw. Rudolfa Pricha.
     Wydarzenie miało miejsce w ramach udziału Braniewa w społecznym Programie „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Celem tego projektu jest oddanie hołdu pomordowanym i przypomnienie ich sylwetek społeczeństwu polskiemu, szczególnie młodemu pokoleniu Polaków oraz zagwarantowanie im trwałego miejsca w pamięci narodu polskiego poprzez posadzenie 21 857 dębów pamięci. Drzew, które są symbolem siły, szlachetności i długowieczności.

    Każde z tych drzew ma upamiętnić jedną ofiarę zbrodni katyńskiej, która zginęła w Katyniu, Twerze, Bykowni lub Charkowie. Ocalić od zapomnienia- znaczy poznać jednego z rozstrzelanych, który był czyimś synem, bratem, ojcem i sprawić, aby pamięć o tym człowieku, o jego odwadze i poświęceniu była wiecznie żywa nie tylko w jego rodzinie.

    W uroczystości zorganizowanej przez Urząd Miasta Braniewa wzięło udział wielu zaproszonych gości. Wśród nich była również Dyrekcja, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej Sportowej nr 6 im. Jana Pawła II z Oddziałami Przedszkolnymi.

image000000 (1)
image000000 (2)